Fordon

                Herb Fordonu
Fordon uzyskał prawa miejskie w 1382 roku. Jest oddalony od centrum bydgoszczy 13 km. Obecnie to największa dzielnica Bydgoszczy. Przyłączenie do Bydgoszczy nastąpiło 1 stycznia 1973 roku. Plany wchłonięcia przygotowywano kilka lat ...
Na tym połączeniu bardzo skorzystała Bydgoszcz, Fordon już bardziej mniej. Tu mieszkam od 31 maja 2016 roku, gdzie przyprowadziłem się z Inowrocławia, mieszkałem tam 39 lat. Moje nowe miejsce zamieszkania oraz cała Bydgoszcz bardzo mi się podoba. Bardzo duże, ładne miasto w którym jest dobrze rozwiązana komunikacja miejska, jest tu dużo pieknych miejsc do zwiedzania.

Fordon niegdyś miasto, ma 16 osiedli i 4 obszary: Teren zalewowy, działki rekreacyjne Nicponie, teren zalewowy na Powiślu oraz rzadko zabudowany teren w Łoskoniu. Od strony północnej oparty jest o tereny rekreacyjne Górny Taras.

                       Cztery wsie  - kliknij
4 wsie
Mapa Fordonu, na której zaznaczone są cztery osiedla powstałe w miejscu dawniejszych wsi.
Z powstaniem tych wsi wiąże się legenda. Pewien dziedzic przed śmiercią podzielił swój majątek miedzy córki: Zofię, Paulinę, Marię i Łucję i tak powstały 4 wsie.

 

 

Historia Królewskiego Miasta   »  Zobacz |  Plan miasta Fordon ( Bydgoszcz )  »  zobacz |  Spis osiedli w Fordonie   »  zobacz

Bazylika
W Fordonie jest kilka kościółów parafialnych, dwa stare kościoły i kilka stosunkowo niedawno pobudowanych a dwa po 2000 roku. Pobudowany kościół przy drodze do Doliny Śmierci ma rangę Bazyliki Mniejszej. Dzielnica Fordon jest prawie tak duża jak Inowrocław. Ma dobrze rozwiniętą komunikację i najpotrzebniejsze urzędy w pobliżu, oczywiście większąść z tych urzędów to filie, główne są w centrum Bydgoszczy.

 

Wysoka woda
            Wysoka woda na wiśle w Fordonie
Wisła Jednak popadało w całej Polsce, chociaż nie wszędzie tych opadów było dosyć, w Fordonie i na Kujawach opady były umiarkowane i nadal jest sucho. Za to w innych regionach Polski, szczególnie na południu opady były intensywne i gwałtowne. Z gór spłynęła woda i w rzekach raptownie podniósł się poziom wody. Niektóre rzeki i potoki wystąpiły z brzegów. Wisła przyjęła wszystkie wody i zaczęła zagrażać wylaniem. Ogłoszone zostały ostrzeżenia i stany alarmowe. Bardo wysoka fala powodziowa spływa do morza, dziś w nocy, 30 na 31 maj, fala koluminacyjna przepłynęła przez Fordon ale nie przekroczyła stanu alarmowego, który wynosi 6,5 m. Jednak w niektórych miejscach, gdzie były niższe brzegi, woda rozlała się tereny zalewowe. Jechałem dziś rowerem ścieżką nad samym brzegiem Wisły w kierunku początku wałów gdzie ścieżka obniża się i tu było tyle wody że ledwo przejechałem. Nabrało mi się wody w buty, wygląda na to, że rzeka wystąpiła z brzegów ale szybko spłynęła do koryta pozostając w zagłębieniach.
Link do zdjęć wysoka woda na Wiśle  »  zobacz

                       Album - zdjęcia z okolic Fordonu
Fordon
 
Album w którym jest 41 zdjęć z okolic Starego Fordonu. Zdjęcia robione na przestrzeni czasu różnymi aparatami cyfrowymi i komórkami, zdjęcia robione dawno temu i w obecnym czasie. Oglądając zdjęcia w tym albumie można się przekonać, że Fordon to piękne "miasto", dzielnica miasta Bydgoszczy.

 

 
Zdjęcia w albumie są nie opisane ale wydaje się że same się opisują, wiadomo okolica Fordonu, więc to będzie Wisła i pobliże, Brda, śluzy i jaz na Brdzie. Wysoczyzna Fordońska, my tu w dolinie mówimy zbocze fordońskie, widok z niej na Fordon i jeszcze Starorzecze Wisły no i wał przeciwpowodziowy na Wiśle w Fordonie.

 

Wielka pętla ścieżek rowerowych

Wielka pętla Fordonu
Przebieg trasy rekreacyjnej,
wariant trasy górskiej

Promenada, piknik. Port Fordon - nabrzeże Wisły. Park Akademicki, Wyszogród, Park Wodny, kompleks sportowy, targowisko, przejazd Fordońska, Skwer "Siła Ciszy Mariampola", punkt widokowy.
Leśniczówka Jastrzębie, kierunek Jarużyn, kierunek Strzelce Dolne, kierunek Osielsko, kierunek Myślęcinek, kierunek Bydgoszcz, kierunek Toruń/Ostromecko

              Album w Sway - Głaz Wojciech
Głaz Wojciech
Być może, że w przyszłości będą tu tereny rekreacyjne.
Deklaracje na ten temat istnieją, ludzie są za, ale ratusz
musi wdrożyć ten projekt ale jak na razie to tylko gadanie.
Kiedyś była wzmianka w jakiejś gazecie na ten temat
i tam była delaracja naszych włodarzy, że zrobią ale na razie nic się nie dzieje.

 

 

Fordon widziany ze zbocza Fordońskie zbocze Tereny nadwiślańskie

Na zdjęciach:
Pierwsze od lewej to Tereny Nadwiślańskie, zrobione w pobliżu kościoła, który jest przy ulicy Bora Komorowskiego. Drugie zdjęcie robione na zboczu Fordońskim ale z niższej partii zbocza, trzecie równierz i na nim uwieczniła się mała panorama Fordonu z tym że, tu zszedłem jeszcze trochę niżej i dopiero pstryknąłem. Zdjęcia zostały zrobione podczas przejażdżki rowerowej w ramach relaksu, póżnym popołudniem w sobotę 24.08. 2019 rok, w dzień św. Bartłomieja, w tym dniu zawsze jest odpust w Bronisławiu koło Dobrego.
Album Fordon dzielnica Bydgoszczy   -  »  zobacz
Zdjęcia zrobione z prawego brzegu Wisły   -  »  zobacz
Zdjęcia w Sway   -  »  zobacz
Na fordońskich polach   -  »   zobacz

 

Góra   

 


.................................