Rodzinne zapisy - Zdarzenia związane z genealogią Ponikierskich


Dzień dobry panie Ryszardzie! Nazywam się Aldona Wiśniewska, mam 52 lata, mieszkam w Aleksandrowie Kuj. Przez przypadek trafiłam na Pana stronę, ponieważ szukałam nazwiska Ponikierska. Kiedyś na strychu znalazłam stare dokumenty, w tym akt ślubu mojej babci - Heleny Wiśniewskiej ur.w 1900 r.. Było tam napisane: Helena Lewandowska, matka Florentyna z Ponikierskich. Z tego co się dowiedziałam na Pana stronie, to Florentyna była córką Hipolita Ponikierskiego. Z tego co mi wiadomo, Florentyna miała trzy córki, mieszkała z mężem chyba w Czamaninku. Mąż wyemigrował do USA, zostawił w Polsce żonę z trzema córkami, ale regularnie przesyłał pieniądze i paczki. Chciał by przyjechały do niego, ale podobno moja prababka Florentyna bała się podróży przez ocean i nie pojechała. Później kontakt się urwał, prawdopodobnie mąż założył nową rodzinę w USA i nigdy już do Polski nie wrócił. Druga z sióstr mojej babci (nie pamiętam imienia) wyszła za mąż i również mieszkała w Czamaninku - miała dwie córki, jedna mieszka w Świerczynie a druga mieszkała w Kanadzie.O trzeciej z sióstr wiem tyko tyle, że miała jedną córkę. Nie wiem gdzie mieszkała. Panie Ryszardzie wiem, że drzewo zostało rozwinięte do nazwisk rodowych Ponikierski(rska), ale jeżeli posiada Pan jakieś informacje na temat Florentyny Ponikierskiej - byłabym wdzięczna za kontakt. Pozdrawiam Aldona Wiśniewska.

Moja odpowiedź:
Dzień dobry pani Aldono! Wydaje mi się a raczej na pewno że pani wie więcej na temat Florentyny niż ja. Ja raczej znam tylko fakt, że taka osoba była córką mojego pradziadka Hipolita Ponikierskiego. Wygląda na to że mamy wspólne korzenie, jakąś cząstkę DNA. Jesteśmy daleką rodziną. Pozdrawiam serdecznie!

  Akt urodzenia Andrzeja Ponikierskiego
akt Jarek Figas  - witam, mam coś ciekawego dla Ciebie  - dowód że Ponikierscy pochodzą z Kiszkowa
Andrzej Ponikierski, syn Franciszka i Marianny, urodzony 24 października 1815 roku w Kiszkowie, jak dobrze odczytałem łacinę. Szukałem też aktu ślubu Franciszka i Marianny ale nie znalazłem, są dostępne w Internecie księgi od 1810 ale nie ma ich ślubu pewnie pobrali się wcześniej Będę jednak przeglądał jeszcze Kiszkowo więc jak coś znajdę podeślę, pozdrawiam.

 
Nie znam łaciny żeby przetłumaczyć cały akt, może dowiesz się kim byli Franciszek i Marianna,
jaki status społeczny, widziałem tam nobilis co oznacza szlachetny ale to chyba dotyczy rodziców chrzestnych przed Franci jest zapis famato czyli sławetny (w księgach sądowych i parafialnych określenie mieszczan)

Dzień dobry. Nazywam się Izabela Pawłowicz. Zajmuję się genealogią. Według informacji jakie posiadam jesteśmy ze sobą spokrewnieni. Pański prapradziadek Stanisław Płaczkowski był bratem mojego 4xpradziadka Tomasza Płaczkowskiego. Wychodzi na to, że jest Pan moim czwartym kuzynem w drugiej linii. Pozdrawiam, Iza

Wpisy związane z rodziną Ponikierskich.
Parafia katolicka Kiszkowo, wpis 1 / 1826 Michael Erber (33 lat, wdowiec) ojciec: Joannes Erber + , matka: Rosalia Grunszteyn Elisabeth Ponikierska (20 lat) 100% ojciec: Franciscus Ponikierski , matka: Marianna Poskulanka Parafia katolicka Broniszewo, wpis 17 / 1853 Piotr Ponikierski (38 lat, wdowiec) 100% ojciec: Franciszek , matka: Marianna Anna Lewandoska (23 lat) ojciec: Jan , matka: Agnieszka Parafia katolicka Izbica Kujawska, wpis 57 / 1862 Paweł Rożewski (50 lat, wdowiec) ojciec: Paweł + , matka: Eleonora z Grabowskich + Anna Punikierska z domu Lewandowska (30 lat, wdowa) 83% ojciec: Jan + , matka: Agnieszka +

 

góra