Okręty   |    Polska zbrojna   | Portal morski       

 

kotfica Marynarka Wojenna
Marynarka Wojenna RP to morski rodzaj sił zbrojnych, który działa na morzu, w powietrzu i lądzie w strefie nadmorskiej. Główne siły tworzą związki taktyczne: Flotylla okrętów w Gdyni, flotylla obrony wybrzeża w Świnoujściu i brygada lotnictwa marynarki wojennej w Gdyni. Marynarka wojenna działa w oparciu o dwie główne bazy morskie, czyli port wojenny na Oksywiu i port wojenny w Świnoujściu. Dodatkowo siły marynarki wojennej są rozmieszczone wzdłuż całego polskiego wybrzeża.

 

 

nurek


Memento mori  - pamiętaj o śmierci

Testowany strój płetwonurka
Służbę wojskową odbyłem w marynarce wojennej. Zostałem powołany do Ustki na szkolenie unitarne i specjalistyczne. Po szkoleniu zostaliśmy rozprowadzeni zgodnie z przydziałem. Ja dostałem się do bazy nurków w Gdyni na Obłużu. Zdjęcia w stroju płetwonurka były robione w szefostwie marynarki wojennej i miały posłużyć do prezentacji. Jedno z tych zdjęć dostałem na pamiątkę, które umieściłem na stronie. Był to jednolity kombinezon z chełmem i butami jako jedna całość, w środku bardzo dobrze ocieplony. Aparat tlenowy umieszczony był z przodu nie tak jak morsy na plecach. Kombinezon tego typu wraz z aparatem tlenowym miał być testowany by w przyszłości można go było bezpiecznie używać.
Nie wiem czy podjęto produkcję tych kombinezonów.

 

Przejęcie poborowych do służby w marynarce wojennej:

Jak już wyżej wspomniałem dostałem przydział do Ustki. Z całej Polski zjechało się towarzystwo do Słupska, większość bardzo pijane, nad wyraz wesołe, byli też i trzeźwi, ci nie bardzo się cieszyli. Wszystko to wsiadło do pociągu który zawiózł nas do celu jakim była Ustka, a tam po opuszczeniu wagonów wielkie zaskoczenie, marynarze z pistoletami na plecach obstawili nas i poprowadzili do lasu na punkt poboru. W lesie stało kilka namiotów w których ważyli, mierzyli, strzygli, i badali lekarze. Była też kuchnia polowa. W obozie panowała iście wojenna atmosfera, wojenne i partyzanckie piosenki rozlegały się z głośników. A na namiotach były napisy Memento mori - wszystko to wpływało na psychikę młodych ludzi. Na końcu rozprowadzili nas na pododdziały do koszar a tam dostaliśmy worki z sortami mundurowymi, na których były napisy Memento mori - pamiętaj o śmierci.

 

                                                                                                                                                                                               Marynarskie collage marynarze

 


Chens jest skrótem CHIEFS - CHiefs of European NavieS. Jest to nieformalne, niezależne i apolityczne forum którego członkostwo obejmuje szefa Navy każdego europejskiego narodu morskiego, który jest albo członkiem NATO lub UE i ma morskie siły zbrojne.


 

 

wyrywamy

 

Proszę mi wierzyć - budce telefonicznej nic się nie stało.
Muszę się przyznać, że to ja wpadłem na taki pomysł i widać, że kolegom się spodobał.