Jezioro Głuszyńskie

Orle

          Zabytkowy drewniany kościół św. Doroty
Kościół w Orlu Orle należało do dóbr stołowych biskupów kujawsko-pomorskich, tworząc osobny ich klucz. W 1262 r. książę kujawski Kazimierz przywilejem wydanym w Kowalu, zwalnia wieś Orle od powinności wobec dworu książęcego. Orle należy do gminy Topólka, pow. Radziejów Kuj. Jest to piękna wieś letniskowa, bo leży nad jeziorem Głuszyńskim (zwanym przez tutejszych ludzi Orzelskim). Przez kilka miesięcy w roku okolica ożywia się za sprawą kilku tysięcy osób, przybywających na wypoczynek do swoich domków letniskowych z różnych stron Polski: z miast Śląska, z Łodzi, Włocławka, Warszawy, z Sieradza i wielu innych. Od kilku lat Orle i okolica zmienia swój charakter z typowo-rolniczego na turystyczno-rolniczy. W Orlu jest piękny stary, XVIII- wieczny, drewniany, zabytkowy kościół do którego również przychodzą na msze święty turyści i wczasowicze. Początek założenia parafii nie jest znany, lecz najprawdopodobniej może być to XIV, a nawet XIII wiek. Wiadomo natomiast, że jeszcze przed 1427 r., biskupi kujawscy erygowali parafię i wznieśli kościół pw. św. Doroty. Pod koniec XV w. w skład parafii wchodziły wsie: Orle, Bycz, Gałczyczki, Wola Gałczyce i Borek. Od XVI w. datuje się początek szkolnictwa w Orlu, najpierw szkoły parafialnej, później, w XIX w., elementarnej.

Jezioro Głuszyńskie (Orzelskie) znajduje się w woj. Kujawsko-Pomorskim, niedaleko Piotrkowa Kujawskiego. Przez jezioro przepływa rzeka Zgłowiączka - lewobrzeżny dopływ Wisły we Włocławku. Jezioro przynależy do trzech gmin: Topólka, Bytoń i Piotrków Kujawski.
(Orzelskie) - tak nazywane przez mieszkańców Orla, które nad tym jeziorem jest położone. Nazwa również przyjęła się wśród niektórych, okolicznych wsi.

  Orle                                     Orle                                  Głuszyn                       

Orle w orlu

Jezioro Głuszyńskie - Orle, Głuszynek

 

Jest to jezioro rynnowe pochodzenia polodowcowego. Długość jeziora: 10 km.
Szerokość jeziora: 2,3 km.
Maksymalna głębokość: 36,5 m.
Jezioro ma trzy duże zatoki i silnie rozwiniętą linię brzegową. Woda w tym jeziorze jest bardzo czysta, obfituje w liczne gatunki ryb. Raj dla rybaków. Niebezpieczne dla amatorów kąpieli. Odnotowano sporo utonięć.

Głuszyńskie jezioro od 1983 roku objęte jest strefą chronioną.

                             Mapa okolicznych atrakcji
mapa

Link:
zobacz » Jezioro Głuszyńskie

« kliknij w mapkę

 

 

Jezioro Głuszyńskie słynie z tego, że jest to jedno z najczystszych jezior w Polsce. W okresie wiosennym przejrzystość wody sięga  nawet 12 metrów.