Działka

  / Strona archiwalna /

 

 

 

 

 

Działka - to aktywny wypczynek który równa się zdrowie

Po 38 latach moja działka zmieniła właściciela.
Pozostała tylko strona ze zdjęciami.

 


 

Tę piękną działkę nabyłem w 1978 roku na jesieni. Oczywiście nie była tak piękna jak dziś. Lata mojej pracy i
całej mojej rodziny sprawiła że wygląda jak wygląda. Na działce były bardzo stare drzewa owocowe, nie było w zasadzie altany, tylko taka drewniana, w kształcie okrągłego namiotu, narzędzia się zmieściły no i w razie deszczu można było się schować. W 1981 roku pobudowałem nową, murowaną altanę. Działka
Altana choć murowana ma jeden pokój, ale jest podpiwniczona, więc wygląda jak podwyższony parter. Do altany wchodzi się po schodach, przez taras. Dziś na pewno bym inaczej budował, wtedy brakowało środków i materiałów budowlanych, trzeba było kombinować, to były dość ciężkie czasy. Skończyłem 70 lat, ale mam jeszcze zamiar uprawiać działkę dopóki starczy sił i zdrowia. Zdjęcie pokazuje fragment działki ale nie odzwierciedla całości, by ocenić jej wygląd trzeba zobaczyć ją na żywo.
 
Przed altaną rośnie piękny jaśmin. W maju kwitnie bardzo intensywnie, ma duże białe kwiaty ale niezbyt mocno pachnące. Są różne gatunki jaśminów a ten akurat nie pachnie zbyt mocno, w każdym razie nie tak jak te z drobniejszymi kwiatami.
 


Ma jedną wadę i żebym o niej wiedział to bym go nie posadził - bez przerwy żeruje na młodych pędach mszyca, trzeba kilka razy przez lato opryskiwać.

 

Wiśnia co roku bardzo pięknie kwitnie, i o ile nie ma przymrozków to może dobrze owocować, ale to są pobożne życzenia, wszystko zależy od pogody i innych warunków występujących w przyrodzie, ale co roku rodzi, raz więcej raz mniej.
 


 
Zdjęcie zrobione 27. 04. 2015 roku. Wiśnia zakwitła wyjątkowo pięknie a i śliwka, jak widać, też. Okaże się ile utrzymają owocu.

 
        Zima 2010/2011
image Zima była w grudniu i na początku stycznia, napadało sporo śniegu co na zdjęciach widać. Był niezbyt duży mróz, śnieg, było pięknie, ale co piękne nie zawsze trwa długo. Około 15-tego stycznia przyszła odwilż. Po kilku dniach odwilży wybrałem się na działkę i to co zobaczyłem wprowadziło mnie w wielkie zaskoczenie, wszędzie była woda, dojście do działki było sporym wyzwaniem, w piwnicy pod altaną było pełno wody, wszystko pływało. Całą jesień padało, ziemia nasiąkła jak gąbka i roztopiony śnieg utworzył rozlewiska.
 
 

Zdjęcia z sierpnia 2015 pewnego fragmentu działki
Działka to świeże powietrze, odpoczynek i zdrowie poprzez ruch oraz pracę. Działka to również mus przebywania na niej, inaczej się nie da. Są takie dni, że na działce trzeba być co dzień, bo są takie roboty, które muszą być zrobione. Trawnik, żywopłot, drzewka owocowe, warzywa - to wszystko wymaga pielęgnacji i to w odpowiednim czasie, więc w organizację życia i wszelkie plany działkowicz musi włączyć działkę.

 

 

brzoskwinia