Rodzina

Rodzina istnieje od wieków i mimo tego, że ludzie się zmieniają, ona pozostaje, nie uległa zatarciu przez szarą codzienność. To właśnie rodzina nadaje sens naszemu życiu, uczy nas zachowań, postępowania wobec otaczającego świata, szacunku, tolerancji, pokazuje nam cele i wartości, do których powinniśmy dążyć. Duże znaczenie ma rola rodziny jako przystań do której powraca się w chwilach najbardziej trudnych, w momentach życiowych porażek, by w niej szukać schronienia i zrozumienia dla naszych życiowych pomyłek, rozczarowań i niepokojów, by wreszcie zabrać z niej następną porcję wiary i nadziei, że życie zawsze ma sens. Trwanie ma dla nas tak dużą wartość jak głęboki sens potrafimy mu nadać. Właśnie te wszystkie wartości można nabyć w rodzinie.
Rodzina to grupa społeczna powiązana ze sobą przez więzy rodzicielskie, małżeńskie oraz rodowe na której opiera się całe społeczeństwo, stanowi o trwałości społeczeństwa, jest nośnikiem obowiązujących norm, wzorców i wartości w danym społeczeństwie. Wyodrębnić można trzy podstawowe funkcje rodziny: prokreacyjną, wychowawczą i gospodarczą. Wszystkie trzy są ważne, jednak podstawową jest prokreacja, bo bez dzieci nie było by prawdziwej rodziny, społeczeństwa i narodu. Obecnie na świecie są ludzie, którzy inaczej spostrzegają rodzinę, promując związki tej samej płci. Związki tej samej płci to według mnie nie rodzina.
Życie na ziemi powstaje ze związków płci żeńskiej i męskiej i nikt tego nie zmieni, w ten sposób funkcjonuje cała przyroda. Inna orientacja seksualna to wybryk natury, który należy uszanować ale nie można dopuścić by miejszość szantażowała większość, domagając się specjalnych praw dla siebie. Narzucanie się i obsceniczne marsze równości, próby wykładów w szkołach i promowanie "swojej normalności" stało się obecnie normą wpływania na większość.

 
lody zjazd
Album z różnymi zdjęciami rodzinnymi, które robione były w różnym czasie i przypominają mi uwiecznione wspólne chwile oraz relacje z bliskimi.
Link do albumów  » różne | rodzinne

 

 

 

Koligacje rodzinne i związana z nimi terminologia może przysporzyć trudności. Niewiele osób wie że matka męża to świekra a ojciec świekr (dziś mówi się teściowa, teść, synowa, zięć), synowa to snecha, brat męża to dziewierz, siostra męża to zełwa, a mąż siostry to swak, dziadkowie i babcie to: dziad, baba, pradziad, prababa. Występuje też nazwa  - prazięć to mąż wnuczki (dla prateścia, prateści), prasnecha   żona wnuka (dla praświekra, praświekry)

Kto jest kim w rodzinie

Brat męża to inaczej szwagier. Szwagier to również mąż siostry. Należy on do linii bocznej powinowactwa, która obejmuje powinowactwo z jakimś krewnym naszego współmałżonka bądź współmałżonki, a także połączenie poprzez osobę krewnego probanta małżonka tego krewnego z probantem. Szwagierka to siostra współmałżona
Żona brata mojego męża to bratowa. Należy ona to linii bocznej powinowactwa. W tej linii występują również m.in.: szwagier, szwagierka, kuzyn, stryjenka, wujek oraz wujenka. Żona mojego brata jest bratową, zaś ja dla mojej bratowej jestem szwagierką. Natomiast siostra mojego męża jest dla mnie szwagierką.
Krewni w linii prostej. Są to osoby, które pochodzą od siebie  - w jedną bądź drugą stronę. Grupa ta ogranicza się na trzecim stopniu pokrewieństwa  - czyli pradziadkach oraz prawnukach. W przypadku dalszych stopni stosuje się zwielokrotniony przedrostek pra  - przykładowo prapradziadek.
Dzieci rodzeństwa rodziców to kuzynowie. W części regionów Polski używa się nadal takich określeń jak rodzeństwo cioteczne  - po siostrze rodzica oraz rodzeństwo stryjeczne  - po bracie ojca.
W trzecim stopniu pokrewieństwa wciąż pojawia się określenie stryjostwo  - stryjek bądź stryj (brat ojca), albo stryjenka, stryjna  - na żonę stryja, tj. bratową ojca. Dzieci brata określane są jako bratanek oraz bratanica, zaś dzieci siostry  - siostrzenica oraz siostrzeniec. Wnuki brata to zaś wnuczka stryjeczna oraz wnuk stryjeczny, zaś wnuki strony  - wnuczka wujeczna oraz wnuk wujeczny. Zaś u kobiety wnuki siostry bądź brata to wnuczka cioteczna oraz wnuk cioteczny.

Nazwy poszczególnych koligacji rodzinnych: Krewni wstępni  - rodzice, dziadkowie, pradziadkowie
Linię wstępnych po ojcu nazywa się linią po mieczu (np. babcia po mieczu), a linię po matce  - po kądzieli:
pradziad (dla prawnuka, prawnuczki)
prababa (dla prawnuka, prawnuczka).

Krewni wstępni  - agnaci i kognaci
Agnaci to krewni ze strony ojca, a kognaci ze strony matki:
dziad ojczysty/macierzysty (dla wnuka, wnuczki),
baba ojczysta/macierzysta (dla wnuka, wnuczki).

Krewni boczni  - od rodzeństwa oraz rodzeństwa matki, ojca i dziadków
praciota, siostra dziada/baby,
półbrat = syn jednego z rodziców z poprzedniego związku (dla półbrata, półsiostry),
półsiostra = córka jednego z rodziców z poprzedniego związku (dla półbrata, półsiostry),
brat, siostra - stryjeczna, wujeczna, prastryj, prawuj, praciota, brat, siostra, półbrat, półsiostra, brat stryjeczny, wujeczny, cioteczny, siostra stryjeczna, cioteczna

Krewni boczni  - agnaci (od rodzeństwa ojca) - stryjowie rodzeni i wujeczni, stryjenki rodzone i wujeczne
Krewni boczni  - kognaci (od rodzeństwa matki) - wuj rodzony, stryjeczny, ciota rodzona i wujeczna

Krewni zstępni, potomkowie  - dzieci, wnuki, prawnuki
Syn (dla ojca, matki), córka (dla ojca, matki).

Krewni boczni  - synowiec, synowica, brataniec, bratanica, siostrzeniec, siostrzenica, wnuki  - stryja, wuja, ciotki

Powinowaci  - prazięć = mąż wnuczki (dla prateścia, prateści), prasnecha = żona wnuka (dla praświekra, praświekry).

praojciec  - jako określenie przodka jakiejś rodziny
antecesor, antenat, ascendent, pradziad, praprzodek, praszczur, protoplasta, przodek

praojciec  - w odniesieniu do czyjegoś przodka
antenat, ascendent, krewny w linii wstępnej, pradziad, pramatka, praprzodek, protoplasta, przodek, senior, wstępny

praojciec  - jako określenie założyciela rodu
antenat, patriarcha, praprzodek, protoplasta, senior, założyciel rodu,

praojciec  - w kontekście pokrewieństwa
ascendent, krewny, prapradziad, prapradziadek, przodek, wstępny

praojciec  - w kontekście pierwotnego człowieka
człowiek pierwotny, człowiek prymitywny, jaskiniowiec, nieokrzesaniec, troglodyta,

praojciec  - w kontekście praczłowieka
praczłowiek, prapraprzodek, praprzodek, protoplasta,

 

O rodzicach - dzieci 🙂
Żeńska część rodziców nazywa się - matka. Ona wiąże swe życie z konkretnym mołojcem. Męską część rodziców nazywamy - ojcem. Matka, gdy was rodziła, pragnęła być tatą. A tato (z tego bólu!) był pod dobrą datą. Potem wspólnie stwierdzili, wpatrując się w dziecię, Że dotąd piękniejszego nie było na świecie. Spokój, dzieci! Nie skaczcie! Nie czujcie się w niebie! W gruncie rzeczy, was chwaląc - wychwalają siebie. Jeśli ojciec ci schlebił, to skąd się to wzięło? Stąd, że jesteś cudowny - boś ty jego dzieło. Bardzo dziwni w tych sprawach są ludzie dorośli. Matka także ma słabość do swej latorośli. I oto fantastyczny punkt wyjściowy macie: Trzeba umieć wygrywać mamę przeciw tacie.

Dziecko - to przecinek między ojcem i matką. Ale i spójnik.   

Rodzina  - podstawowa komórka w zachowaniu tożsamości narodowej